Mieszkam z psem

Z psem w mieście, w podróży, w życiu

Z choinki się urwał

Święta minęły, powoli wracamy do codziennej bieganiny. Na horyzoncie jeszcze chwila wytchnienia podczas sylwestrowej nocy. Nowy rok zaczynamy od poniedziałku, który sam w sobie jest trudny, a podczas tego pierwszego nie jeden będzie jeszcze leczył noworocznego kaca.

Wróćmy na chwilę do Świąt. W wielu domach pod choinką znalazły się różne zwierzęta. Między innymi prezentami wyglądały mordki szczeniaków, uszy królików czy łapy kocich pazurów. W ciągu najbliższego tygodnia część obdarowujących zda sobie sprawę, że to oni zostali właścicielami zwierzaka, którego podarowali. Któż bowiem będzie wychodził co trzy godziny, pomimo szalejącej burzy śnieżnej, z tym uroczym szczeniakiem?!

To będzie lekcja odpowiedzialności dla mojego dziecka!
– Jeżeli nadal tak sądzisz, wróć tu za tydzień.

Witaj z powrotem, miło Cię widzieć. Kontynuujmy.

Pies w domu wywraca nasze życie, dosłownie i w przenośni,  do góry nogami. Zmusza nas do zmiany podejścia do spraw codziennych, sposobu spędzania wolnego czasu oraz zweryfikowania planów i marzeń.

Będąc właścicielami psa codziennie znajdujemy się w sytuacjach, zupełnie obcych większości naszego społeczeństwa. Spotykamy się jednocześnie ze skrajnie przeciwnymi postawami. Ogromną niechęcią i wyjątkową życzliwością, niezrozumieniem i szczerym wsparciem. Szukanie nowego lokum na wynajem zajmie trzy razy więcej czasu. Nasze ulubione lokale w mieście zmieniamy na te przyjazne psom. Wyjazd na wakacje będzie poprzedzony telefonami z pytaniem o akceptację psów. Wycieczka w góry to dylemat czy wybieramy szlak omijający park narodowy i rezygnujemy z widoków czy bierzemy mandat za psa, ewentualnie zastanawiamy się u kogo go zostawić na dwa tygodnie.

Co robić, jak żyć? Panie Drogi ratuj, od czego mam zacząć?

Trzy krótkie rady od nas na początek przygody z psem.

1

Jeśli w domu zagościł szczeniak to zacznij od ustawienia budzika. Niech dzwoni co trzy godziny, będzie wyznaczał podstawowe pory wynoszenia psa na dwór. Jest środek zimy, przygotuj więc ciepłą kurtkę (do kieszeni wrzuć garść pokrojonych parówek) i ciepłe buty, które się szybko wkłada. Taki zestaw trzymaj w pobliżu drzwi. Chwila, chwila … jakie są zatem pośrednie pory wynoszenia psa? Na to pytanie odpowiedź jest prosta – po każdej aktywności. Pies się obudził – biegiem na dwór, pies zjadł – biegiem na dwór, pies się bawił – biegiem na dwór, pies się ucieszył na widok zabawki – biegiem na dwór, etc …

Pamiętaj! Wyprowadzanie psa na tym etapie jest czynnością zespołową! W czasie kiedy ty ubierasz kurtkę i buty (nie wiąż, szkoda czasu) inny domownik musi zajmować czymś psa. Tak, również w środku nocy. Każda aktywność kończy się sikaniem. Podobno pies niesiony łapami do góry nie sika. Za wysikanie na dworze należy się ciepłe słowo i parówka.

2

Wykorzystaj chwilę kiedy Twój pies śpi żeby kupić mu klatkę. To jest pierwszy moment kiedy większość z nas musi zmienić dotychczasowy sposób myślenia. Już wkrótce klatka stanie się ulubionym miejscem Twojego psa. Na początek polecam wybrać metalową w dwoma parami drzwiczek. Jaki rozmiar? Dzisiaj pies jest mały, jednak za pół roku to się zmieni. Rozmiar dopasuj do docelowej wielkości psa.

Na materac jeszcze nie czas, póki co wystarczy stary koc. Największą zaletą klatki w czasie pierwszych miesięcy pobytu psa w domu (niezależnie od wieku) jest brak zniszczeń.

3

Socjalizacja i szkolenie. Masz pięknego pieska, wszyscy będą się nim zachwycać. Zarówno ludzie jak i psy. Pozwól na to ale jednocześnie nad tym panuj. O tym jak tego dokonać dowiesz się na kursie. Jest to najszybsza droga do opanowania podstaw zarządzania psem. Szukaj tych dla początkujących właścicieli – szczeniaczkowo, psie przedszkole, pies w domu, itp. Pamiętaj, że każde szkolenie, seminarium czy kurs jest po to aby nauczyć Ciebie. Psa będziesz musiał nauczyć sam.

Zanim dotrzesz na pierwsze zajęcia proponuję zgłębić tajemnice internetu. Na stronach psich szkół oraz pasjonatów posłuszeństwa znajdziesz szczegółowe informacje o tym jak i kiedy nagradzać psa, jak stawiać pierwsze kroki z klatką i od czego zacząć szkolenie. Znajdziesz na ten temat również liczne filmy na youtube.

Twój pies już załatwia się na dworze, mieszka w klatce i umie siadać. O tym co robić dalej wkrótce wpis na blogu.

Next Post

Previous Post

© 2019 Mieszkam z psem

Theme by Anders Norén